Розробки уроків 11 клас

" Урок - це дзеркало загальної та педагогічної культури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його  світогляду та ерудованості."
                                                            Сухомлинский В.А.

   

  Вільні електромагнітні коливання в коливальному контурі.  

Дивись відеоурок та конспектуй виведення формули Томсона:





 Практична робота №   "Визначення довжини світлової хвилі".

Завантажити інструкцію до лабораторної роботи 






 Лабораторна робота "Спостереження суцільного та лінійчатого спектрів" 

 

Тема: Спостереження неперервного і лінійчастого спектрів речовин.

Мета: навчитися спостерігати й аналізувати неперервний спектр випромінювання електричної лампи розжарювання та люмінесцентної лампи, а також лінійчасті спектри газів; переконатися, що теорія, яка пояснює виникнення спектрів випромінювання і поглинання правильна, навчитися розрізняти спектри речовин.

Обладнання: електрична лампа з прямою ниткою розжарення на стояку, джерело живлення, спектроскоп, вимикач, реостат, таблиці спектрів, трубки з гелієм і гідрогеном, сірники, свічка, розчин NaCl.

Теоретичні відомості





Спектром називається неперервна послідовність кольорів від червоного до фіолетового.. Неперервність спектра свідчить про те, що в сонячному світлі присутні коливання всіх можливих частот (довжин хвиль).
Досліди показують, що неперервний спектр випромінюють розжарені тверді і рідкі тіла. Гази можуть випромінювати неперервний спектр тоді, коли вони перебувають під досить великим тиском.
Бліде полум‘я свічки чи спиртівки дає ледь помітний неперервний спектр. Якщо внести в це полум‘я шматочок азбесту, змоченого розчином кухонної солі, то на фоні ледь помітного неперервного спектра спалахує яскрава жовта лінія: речовина, випаровуючись у полум‘ї, дає спектр у вигляді кольорових ліній різної яскравості, розділених широкими смугами. Такі спектри називаються лінійчастими.  Лінійчасті спектри випромінюють всі речовини в газоподібному стані, причому кожен хімічний елемент дає свій лінійчастий спектр, який не збігається зі спектрами інших елементів.


Хід роботи
1.     Ознайомтеся з будовою спектроскопа.
2.      Спрямуйте спектроскоп на джерело світла (електричну лампочку) і спостерігайте виникнення чіткого неперервного спектра випромінювання.
3.     Замалюйте спектр.
4.     За допомогою спектроскопа і трубки з гелієм спостерігайте за утворенням лінійчастого спектра випромінювання.
5.     Аналогічно отримайте лінійчастий спектр гідрогену.
6.      Замалюйте спектри.
7.     Внесіть в полум’я свічки шматок азбесту, змоченого розчином NaCl. Спостерігайте за утворенням лінійчастого спектра натрію.
8.     За результатами спостережень зробіть висновок.





Віртуальний дослід

Додаткові запитання:
1.    Який спектр випромінює розжарений шматок заліза?
2.    Чим відрізняються лінійчасті спектри випромінювання різних хімічних елементів?
3.    Як зміниться вигляд спектра випромінювання кухонної солі (NaCl), якщо його спостерігати крізь жовтий світлофільтр?

1.    Як можна дістати лінійчастий спектр речовини?
2.    Який вигляд має смугастий спектр, як його можна дістати?
3.    Як зміниться вигляд спектра випромінювання кухонної солі (NaCl), якщо його спостерігати крізь червоний світлофільтр?

1.    Навіщо досліджують спектральний склад випромінювання?
2.    Який спектр нитки розжарювання лампи?
3.    Як зміниться вигляд спектра випромінювання кухонної солі (NaCl), якщо його спостерігати крізь жовтий світлофільтр?


1.    Назвіть основні переваги спектрального аналізу над хімічним.
2.    Усі речовини, що перебувають в газоподібному атомарному стані випромінюють … спектр?
3.    Як зміниться вигляд спектра випромінювання кухонної солі (NaCl), якщо його спостерігати крізь червоний світлофільтр?

1.    Які тіла дають лінійчастий спектр випромінювання, які суцільний?
2.    Що таке спектральні апарати, назвіть приклади.

3.    Як зміниться вигляд спектра випромінювання кухонної солі (NaCl), якщо його спостерігати крізь жовтий світлофільтр?